Dekes Otomotiv Kurucusu Ahmet TUNCA

1957 Bursa doğumlu Ahmet TUNCA, 1982 yılında ODTÜ Gaziantep Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden Makina Mühendisi olarak mezun oldu.

Profesyonel iş yaşamına Türk Otomotiv Yan Sanayinin en büyük kuruluşu olan, Koç Grubu ve İtalyan Magneti Marelli ortaklığı, MAKO Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Mühendislik Hizmetleri Müdürlüğünde Metod Mühendisi olarak başladı. 12 Yıl, Ateşleme ve Şarj Sistemleri Proje-Metot Şefi olarak görev yaptı; TOFAŞ, Ford ve Renault olmak üzre otomotiv ana sanayinde birçok projenin onay proseslerinde görev aldı; üretim hatlarının kurulması ve devreye alınmasını yönetti. 1986-2001 yıllarında Üretim Birimi Yöneticisi olarak; Ateşleme ve Emniyet Sistemleri, Küçük Motorlar (Cam silecek, Kalorifer ve Fan motorları) ile Presler ve Yüzeysel İşlemler Bölümlerini yönetti.

Çalışma hayatı boyunca başta KOGEM, Koç GeliştirmeMerkezi olmak üzre çeşitli kurumlarda Yöneticilik Geliştirme, Yalın Üretim Teknikleri, MTM, Kalite Sistemleri ve EFQM Mükemmellik Modeli vb. davranışsal ve teknik yeterliliklerin geliştirilmesi konularında eğitimleri aldı; kuruluş içinde uygulama ve projeler gerçekleştirdi.

1998 – 2000 yılları arasında OSD (Otomotiv Sanayi Derneği) ve T.C Sanayi Bakanlığı’na bağlı alt komite çalışmalarında 2 yıl emniyet ve gürültü komitelerinde görev aldı; otomotiv sanayinin AB direktiflerine uyum sürecinin gözden geçirilmesi ve hazır hale getirilmesi çalışmalarını yürüttü.

2002 yılından itibaren serbest iş yaşamına geçti.

2003 – 2005 yıllarında Bursa KOSGEB Müdürlüğü’nde eğitim uzmanı olarak dışarından eğitim ve KOBİ danışmanı olarak hizmet verdi.

Aralık 2002 yılında TÜV NORD Türkiye’nin organize ettiği ISO 9001 Auditor / Lead Auditor eğitim ve sınavını tamamlayarak önce ISO 9001 tetkikçisi oldu; Kasım 2006 yılında İngiltere’de SMMT’nin organize ettiği IATF onaylı ISO/TS 16949 Auditor eğitim ve sınavlarını tamamlayarak Uluslararası Otomotiv Birliği, IATF onaylı otomotiv tetkikçisi oldu. 2002 yılından itibaren TÜV NORD Türkiye’nin sözleşmeli tetkikçisi olarak görev yapmaktadır. Bu dönem içerisinde Türkiye’nin en önemli 150’yi aşkın otomotiv yan sanayinde, 300’ü aşan tetkikte, 600’ü aşan tetkik gününde görev alarak ISO/TS 16949 kalite sistem belgelendirme tetkikçisi / baş tetkikçisi olarak hizmet verdi.

2004 yılında önce ARTC Otomotiv ve Kalite Yönetim Sistemleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni ve 2013 yılında da DEKES Otomotiv Tekstil Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ni kurarak otomotiv tedarikçisi olarak hizmet vermeyi sürdürmektedir.

 

ahmet.tunca@dekesotomotiv.com

ahmet.tunca@artcotomotiv.com